تبلیغات
گردشگری - ماسوله

 

سه شنبه 14 آبان 1387

ماسوله

   نوشته شده توسط: فرشید قایمیون    نوع مطلب :گیلان ،مناطق دیدنی ،

درباره ماسوله

 هرجا كه تنوع طبیعی و انسانی - تحت سیطره زمان و تاریخ - درهم می آمیزد، نوعی از الگوهای زیستی شكل می گیرد، كه به نوبه خود می تواند استثنائی و منحصر به فرد باشد.

ماسوله، نمونه بارزی از این نوع زیستگاه تاریخی بشر است، كه به عنوان یك اثر ملی در سال 1354 شمسی به شماره 1090 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است. این شهر تاریخی، در طول عمر هزار ساله خود، در هماهنگی خارق العاده میان انسان و طبیعت. نمونه بارزی به شمار می آید. ماسوله در عرض جغرافیائی 13و09و37 شمالی و طول جغرافیائی 14و59و48 شرقی و در منتهی الیه منطقه مرطوب خزری، واقع در دره رودخانه ای كه سرچشمه های آن نزدیك دومین قله بلند كوه های طالش (ماسوله داغ با ارتقاع 3050 متر‌) است قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 1050 متر و اختلاف بین پایین ترین و بالاترین نقطه این شهر كوهستانی بیش از 120 متر است.

آمیزه ای از فرهنگ های سه گانه طالش، تركی و گیلكی از یكسو و طبیعت های سه گانه جنگلی، مرتعی و كوهستانی، از سوی دیگر، فرهنگ و تمدن خاصی را به وجود آورده كه اولین نمایه كالبدی آن، شهرسازی و معماری خاص ماسوله است. در حالی كه این كالبد، متاثر از ارتباطات پیچیده و ویژه اجتماعی و اقتصادی این زیستگاه كهن می باشد، به شدت بر ارتباطات فوق تاثیر گذار است. بدین ترتیب در یک همكنش مداوم و مستمر، پویائی شگفت انگیزی در حیات تاریخی الگوهای زیستی ماسوله به وجود آورده است.

این شهر تاریخی در وسعتی معادل 6/1 هكتار و در چهار محله ی خانه بر، كشه سر، اسدمحله و مسجدبر شكل گرفته است. دارای بازاری در چهار طبقه می باشد که هر چهار محله بطور مستقل به بافت بازار شهر ارتباط بی واسطه دارند. در حال حاضر در ماسوله بیش از 350 واحد مسكونی وجود دارد كه در گذشته (حدود صد سال پیش)، این تعداد به 600 واحد بالغ می گردیده است. وجود بیش از 120 واحد تجاری در محدوده بازار آن، بیش از 6 كاروان سرا، دو حمام قدیمی، بیش از 33 چشمه عمومی، ده مسجد و پنج امام زاده حاكی از رونق و شكوفائی این شهر در دوره های متاخر می باشد. جمعیت ماسوله طی 60 سال گذشته از حدود 3500 نفر به 900 نفر كاهش یافته است. این امر نشانه سیر نزولی تاریخ این شهر كهن است.

انسانهائی كه در یك زندگی كاملا سازگار با طبیعت، این زیستگاه و این كالبد شهر ی و معاری خارق العاده را خلق كردند، اگر می دانستند آیندگانشان این گونه با دست آوردهایشان رفتار می كنند، بی شك، به سادگی آنها را به آیندگان نمی سپردند.

در ده های اخیر و به دلایل گوناگون هویت تاریخی فرهنگی و زیست محیطی این مجموعه نادر مخدوش شده است و وضعیت فعلی این بافت باارزش در شأن شهرت قبل نمی باشد.

با این همه شهرت و محبوبیت ماسوله در میان پنج شهر ـ روستای شگفت انگیز (ابیانه، كندوان، میمند و سرسید آقا) زبان زد خاص و عام است. شاید سالیانه چند هزار نفر مسافر از این شهر تاریخی و مناظر تاریخی و طبیعی آن دیدن می كنند. این تعداد مسافر بیشتر در سه ماهه تابستان از این شهر بازدید می كنند، چرا كه هوای آن در این فصل معتدل و مرطوب است. گرچه كه زیبائی های آن در سه فصل دیگر سال چه بسا بیش از تابستان است.

تمامی مسافرانی كه علاقه مند به استفاده از مناظر طبیعی هستند در سه فصل بهار، پائیز و زمستان می توانند شاهد مناظری بدیع از طبیعت باشند. آنان كه جویای فضائی آرام، ساكت و خلوت هستند نیز در این سه فصل ماسوله را بسیار مناسب خواهند یافت.  

 


برچسب ها: ماسوله ،