تبلیغات
گردشگری - معرفی استان همدان

 

پنجشنبه 23 آبان 1387

معرفی استان همدان

   نوشته شده توسط: فرشید قایمیون    نوع مطلب :مناطق دیدنی ،مناطق طبیعی ،همدان ،

محیط طبیعی ( موقعیت و وسعت ):

استان همدان در گستره ای به مساحت 19493 کیلومتر مربع ، در غرب ایران بین 33 درجه و 59 دقیقه تا 35 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 34 دقیقه تا 49 درجه و 36 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است . این استان از شمال به استانهای زنجان و قزوین ، از جنوب به استان لرستان ، از شرق به استان مرکزی و از غرب به استان کرمانشاه و قسمتی از استان کردستان محدود است .

 

آب و هوا :
توده های شمالی : این توده هوا در ماههای سرد از عرضهای شمالی کشور حرکت می کند و هوای استان را تحت تأثیر قرار می دهد و سبب کاهش دما و بارندگی – بیشتر به صورت برف – می شود .
توده های جنوبی : این توده هوا در ماههای گرم سال از عرض های جنوبی کشور و منطقه حرکت می کند و موجب افزایش دما و کاهش یا قطع بارندگی می شود .
توده های غربی : این توده ها در ماههای مرطوب سال از غرب ، جنوب غرب و شمال غرب وارد کشور شده و موجب افزایش نسبی دما و بارندگی در سطح استان می شود .
به طور کلی هوای استان متغیر است ، بدین ترتیب که هوای دره های شمالی کوه الوند سرد و هوای دره های بخش مرکزی ملایم می شود . زمستانهای این استان سرد و پر برف و باران و تابستانهای آن معتدل است .

 

پیشینه تاریخی :

استان همدان از دورترین زمان محل استقرار و نشو و نمای تمدن های باستانی بوده است . کاوش های ( تپه گیان ) نهاوند نشان می دهد که مردمان ساکن استان در شش هزار سال پیش از تمدن بسیار پیشرفته ای برخوردار بودند . در قدیمی ترین سنگ نوشته آشوری ، از همدان به عنوان آکسایا به مهنی شهر کاسیان نام برده شده است و این امر نشان می دهد که پیشینه مدنیت شهر همدان حداقل به هزاره سوم قبل از

میلاد باز می گردد.

شهر همدان طی 150 سال حکومت مادها از نعمت و آبادانی فراوان برخوردار و بعد از انقراض آنها هر چند مرکزیت نخستین را از دست داد ولی به عنوان یکی از سه پایتخت هخامنش مورد توجه خاص بود . وجود کتیبه های گنج نامه ،بقایای ستونهای سنگی ، جام ها و الواح زرین و سیمین به دست آمده از همدان حاکی از اهمیت این منطقه در دوره هخامنشی است .

 

جمعیت همدان :


بر اساس نتایج سر شماری عمومی نفوس و مسکن آبان ماه سال 1385 کل جمعیت استان 1.703.267 نفر است . از این تعداد 3/50 درصد مرد و 7/49 درصد زن بوده اند . از کل جمعیت استان 980.771 نفر در مناطق شهری و 721.225 نفر در مناطق روستایی سکونت داشته و 1271 نفر غیر ساکن بوده اند.همچنین  تعداد خانوارهای استان 428279 ، بوده است.

 

نژاد
در استان همران اقوام مختلفی با آداب و سنن ویژه سکونت دارند که عبارتند از :

فارسها : بیشتر ساکنان مرکز استان را تشکیل می دهند .
ترک ها : در شمال و غرب استان ، به ویژه در شمال و غرب شهرستان همدان ساکن هستند و در 562 روستای استان سکونت دارند .
لر ولک : این اقوام در شهرستانهای ملایر ، نهاوند و بخش سامن در 255 روستا ساکن هستند .
کردها : این قوم در 159 روستا در غرب و شمال غربی و در مجاورت استانهای کردستان و کرمانشاه سکونت دارند .

زبان
زبان فارسی : اغلب ساکنان مرکز استان به زبان فارسی تکلم می کنند .
زبان آذری : اغلب ساکنان شمال غرب استان ، به ویژه در شمال و غرب به زبان ترکی سخن می گویند .
گویش لری و لک : ساکنان ملایر ، نهاوند و سامن به این گویشها تکلم می کنند .
گویش کردی : اغلب ساکنان شمال غرب و غرب استان که در مجاورت استانهای کرمانشاه و کردستان قرار دارند به زبان کردی صحبت می کنند .

 

مذهب 
بیشتر ساکنان استان همدان مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری اثنی عشری هستند . در بین عشایر استان مذهب سنی و فرقه اهل حق نیز وجود دارند . در سرشماری مهر ماه 1365 ش این استان دارای 1058 نفر زرتشتی ، 108 کلیمی و 222 نفر مسیحی بوده است . امروزه تعداد اقلیت ها در همدان بسیار کاهش یافته و حدود 25 خانوار یهودی و 22 خانوار ارمنی در همدان ساکن هستند .

 

 

آثار تاریخی :

850   اثر تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای بی نظیر طبیعی استان همدان در انتظار مسافران است. این استان محصور در دامنه های شرقی زاگرس و ارتفاعات منفرد الوند از پرجاذبه ترین مناطق تاریخی، فرهنگی و سیاحتی ایران محسوب می شود و سالانه افزون بر 2 میلیون ایرانگرد و جهانگرد خارجی از 850 اثر تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای بی نظیر و بدیع طبیعی این استان بازدید می كنند.

 

مناطق دیدنی همدان :

آرامگاه بوعلی ، آرامگاه باباطاهر ، كتیبه گنجنامه ، مجسمه شیرسنگی ، گنبد علویان ، برج قربان ، مسجد جامع ، مقبره استر و مردخای  سد اكباتان ، تپه عباس آباد ، پیست اسكی تاریك دره ، موزه بوعلی ، موزه تاریخ طبیعی ، موزه هگمتانه ، امامزاده شاهزاده حسین ، امازاده یحیی ، امامزاده محسن

 

مناطق دیدنی ملایر:

پارك سیفیه ، مسجد جامع ، تپه نوشیجان، رودخانه حرم آباد ، كوههای سرده و گرمه ، مسجد شیخ الملوك
، امامزاده عبدالله

 

مناطق دیدنی تویسركان :

مقبره حیقوق نبی، آرامگاه میر رضی الدین ، مدرسه علمیه شیخ علیخان زنگنه ،  امامزاده كوه ، امامزاده شاهزید ، كمربسته سركان ، منطقه خان گرمز ، آبشار افشار ف رودخانه خرم رود ، رودخانه سرابی

 

مناطق دیدنی نهاوند :

ستون سلوكی ، میدان قیصریه ، مسجد جامع ، حمام حاج آقا تراب ، سراب گیان ، سراب فارسیان ، سراب ملوسان ، سراب گاماسیاب ، مقبره باباپیره ، بند لیلی یادگار

 

مناطق دیدنی كبودرآهنگ:

غار علیصدر، حمام سنگی ، قلعه كیكاووس ، امامزاده ذوالفقار

 

مناطق دیدنی بهار:

لالجین ، آرامگاه حاج شیخ محمد بهاری ، دشت بهار

 

مناطق دیدنی اسدآباد:

مسجد شاه تهماسب ، سنگ نوشته های سلطانی ، كتیبه سلطانیه، كتیبه یادبود سید جمال ، رودخانه گردنه
،  مسجد میرزا آقا جانی ، تالاب پیرسلمان ، تالاب دربند ، امامزاده پیر سلمان

 

مناطق دیدنی رزن :

مارچهل دم ، آب معدنی سیكندران ، امامزاده اظهر

 

 


برچسب ها: همدان ، مناطق دیدنی همدان ، موقعیت همدان ،