تبلیغات
گردشگری - زیبایی های مهاباد

 

یکشنبه 13 بهمن 1387

زیبایی های مهاباد

   نوشته شده توسط: فرشید قایمیون    نوع مطلب :کردستان ،مناطق دیدنی ،

دخمه فخریگاه :

در نزدیكی مهاباد دخمه ای از زمان مادها وجود دارد كه این دخمه دارای دو طبقه است و شامل چهار ستون سنگی و چند قبر می باشد و از نظر حجاری و ستون بندی در رده مقابر مهم دوره ماد است كه یكی از مشخصات مهم و حتمی این مقابر ساختار آنها بر صخره ها و نمای ظاهرشان كه روبه جنوب است ، می باشد ، « دیاكونوف » باستان شناس معروف در مورد این دخمه قدیمی چنین می گوید :

« شمالی ترین مقبره مادی فخریك ( Faxyik ) در مانای باستانی و نزدیك مهاباد است كه جلو خان ندارد و سقف ساده سنگی آن را چند ستون نگاه می دارد و ظاهراً محلی برای گذاشتن جنازه ها بوده است » . تعیین تاریخ این مقبره دشوار است . ولی تشریفات تدفین در آن با مراسمی كه پیشتر در ناحیه اطراف دریاچه ارومیه متداول بوده تفاوت دارد و در نتیجه نمی توان تاریخی قدیمی تر از قرن هفتم برای آن قائل شد .

 

پل ممیند :

یكی از بناهای زیبای منطقه جنوب دریاچه ارومیه ساختمان پلی تاریخی است كه بر روی رودخانه گادر ( Gadar ) بسته شده است و راه ارتباطی مهاباد ـ ارومیه را در گذشته هموار كرده است . این پل كه شاهراه ارتباطی خوبی بین دو شهر ذكر شده ، بوده است و عبور و مرور از روی آن انجام می گرفت در نزدیكی روستای ممیند و در دامنه كوهی به همین نام با دید منظوری بسیار زیبا قرار گرفته است . این پل دارای سردهانه قوسی شكل است و یادآور پل های دوره ساسانی است ، پی اصلی آن از سنگ های گرانیتی محل تشكیل یافته و بقیه بدنه تا قسمت فوقانی آن از آجر چهارگوش اواخر دوره قاجار می باشد . فرم تشكیل و معماری ارزنده آن خاطراتی از حوادث سالهای قبل از جنگ جهانی اول را تداعی می كند . كف بخش فوقانی آن یعنی نقاطی كه تردد از روی آن انجام می گرفت به وسیله سنگ ماسه های درشت رودخانه سفت و سخت بهم چسبیده است و در اثر زمان و تردد انواع وسایل قدیم و جدید استواری و تحكم آن افزون شده است . طول پل كلاً 25 متر و عرض آن 8 متر است ، این پل به نامهای دیگری همچو پل « برده زرد » و « بهراملو » نیز خوانده می شودتاریخ ساخت دقیق آن مشخص نیست اما طبق روایات افراد محلی گویا زیر بنای آن در دوره قاجار ریخته شده و در دوره پهلوی اول بازسازی گردیده است ، اما آنچه مسلم است اینكه نوع آجرهای موجود و معماری سنتی و مصالح بكار رفته در آن نمایانگر نوع ساختمانهای مشابه در دوره قاجاربه است .

شهر باستانی اندركش ( اندرقاش ) :

این شهر تاریخی حوالی دهكده ای به همین نام در 10 كیلومتری بخش حومه شهرستان مهاباد و یك كیلومتری راه آسفالته مهاباد ـ ارومیه واقع شده است . بطلمیوس از این شهر تاریخی كه متعلق به دوره مادها است ذكری به میان آورده و آن را « داروشاه » نامیده است . « راولینسون » نویسنده انگلیسی ان را « داریاسی » می نامد و در حال حاضر « دریاس » نام دهكده كوچكی است كه در 11 كیلومتری شمال مهاباد قرار دارد . در نزدیكی ویرانه های اندركش دخمه ای به نام « راكا » است كه از لحاظ سبك و شیوه حجاری شبیه دخمه های هخامنشی در تخت جمشید و نقش رستم فارس است .

در این شهرستان علاوه بر موارد فوق تپه‌های تاریخی ذیل نیز قابل اشاره می‌باشد.

تپه كلكا تپه، تپه سه گردان، تپه گرد قیچی‌آباد، تپه محمودیان، تپه كانی سیب، طاووس تپه، تپه گردلاس، تپه كیك آباد، تپه دارتوان تكانوجه، تپه دریاس، تپه پشت تب‌باغ شایكان، شهرویران خرابه‌های قدیمی، تپه كهنه شیرویران، تپه گردشوان، تپه ایل تیمور، تپه قلعه جوقه، تپه قلاتگاه قمطره، تپه قوپ باباعلی، قبرستان قاضی‌آباد، تپه قلی‌آباد، كهریزه شیخان، تپه میرده، تپه اتمیش، تپه كوچك اتمیش، تپه بازار، تپه كهنه ختایی، تپه حاجی خوش، قز قلعه، تپه قره داغ، قلای لاچین، تپه باكردی، تپه گردگرده، تپه سلم، تپه باگردان، تپه سیاقول، تپه غوث‌آباد، تپه آزاد، تپه برایمه، تپه برده سپیان اوزون دره، تپه قزلجه، تپه چوملان، تپه سلامت، تپه آغاسور، تپه قویطل، تپه میرگرد، تپه ماسوه، تپه گابارله، تپه زنگی‌آباد، تپه قره‌بلاغ، تپه جزیره، تپه آش‌كهن، تپه گؤیجه دره، تپه حاجی مامیان، تپه قلات ماران، تپه‌های سلطان سعد و قاص، تپه كپه كند، تپه آمد، تپه نیك‌آوا، تپه آفاق، تپه میرمه، تپه جانداران، تپه گاگش علیا، تپه شكربیك، تپه گاگش سفلی، تپه گلیجه، تپه گرده خولینه، تپه قزل قوپی، تپه گردگولان، تپه كوسه كهریز، تپه سبك، تپه باب حیدر، تپه بیرتندور، تپه برده روخاو، تپه دریژه گروله، تپه دهلیز، تپه قبران، تپه وهش، تپه گرده بیان، تپه قواقلعه، تپه تنگ باكه، تپه گرده رش، تپه همه بازارا، تپه لق لقایسی،               تپه عبدالله آباد، تپه‌های خاتون باغ، تپه گرگ آوا، تپه گردعلی، تپه ترشكان، تپه سنجاق، تپه قولقلاق، تپه شیلان‌آباد، تپه گل تپه، زمینهای قوزولی سفلی، تپه و قبرستان چهاردیوار

غار راكاد :

با استناد به تحقیقات و كاوشهای باستان شناسی ، دخمه ای در 18 كیلومتری مهاباد در دهكده اندر قاش وجود دارد كه به لحاظ سبك و شیوه حجاری ، شبیه دخمه های هخامنشی در تخت جمشید و نقش رستم است . این دخمه غارگونه را اهالی محل به نام «راكاد» می‌شناسند.

دیگر آثار تاریخی به شرح زیر است :

لوح تورگن ، قلعه آلی گار ، قلعه قلات گاه ، قلعه ایل تیمور ، قلعه اوزون دره ، تكیه شیخ بابار ، خانقاه عباس آباد ( قاجار ) پل سلطان ، دژ قلات شاه ، اشكوتان ، شهر زور ، قلعه حمارم بیگ ، سنگ قبر بیرم و ... .


برچسب ها: مهاباد ، زیبایی مهاباد ، زیبایی کردستان ،