تبلیغات
گردشگری - جنگلهای حرا

 

جمعه 18 بهمن 1387

جنگلهای حرا

   نوشته شده توسط: فرشید قایمیون    نوع مطلب :هرمزگان ،مناطق دیدنی ،مناطق طبیعی ،

جنگل های حرا یكی از انواع اكوسیستم مانگرو در سواحل خطه جنوب كشور است كه به طور پراكنده از تنگه هرمز به سمت شرق اقیانوس هند در سواحل عمان كشیده شده ودر سواحل خلیج فارس در اطراف بندر لافت، شمال جزیره قشم تا بندر خمیر دیده می شود. تراكم درختان حرا در حوالی جزیره قشم، بخصوص بین لافت و بندر خمیر و گوران چشم انداز طبیعی بسیار زیبا و نادری را پدید آورده است به گونه ای كه در مناطقی از این جنگل ها مناظر زیبا و بدیع به وجود آورده كه با هیچ نقطه ای از ایران قابل مقایسه نیست.
نام علمی حرا به نام دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی سینا نامگذاری شده و از خصوصیات بارز این درختان تبدیل آب شور دریا به آب شیرین برای تغذیه از آن است؛ ارتفاع آنها گاهی تا چهارمترو قطر تنه آن تا ۳۰ سانتی متر نیز می رسد و دارای رگ های بیضوی شكل و كشیده با قاعده انتهایی بسیار باریك هستند.
این سواحل ماندابی برروی خاك های لجنی ناشی از رسوب خاك های حاصل از فرسایش سواحل استقرار یافته و دائماً در معرض جذرو مد منظم آب دریا قرار گرفته به طوری كه هنگام جذر، درختان و بستر لجنی آنها از آب بیرون آمده و به صورت جزایری پراكنده نمایان می شوند و در موقع مد تمامی جنگل به زیر آب رفته و ناپدید می شوند.
دنیای حرا برای بازدید كنندگان خود سه اكوسیستم منحصر به فرد و شگفت انگیزی چون جنگل های بارانی، آبسنگ های مرجانی و جنگل های مانگرو را می تواند عرضه كند كه نه تنها از نظر فایده مندی یا كاركردهای اكولوژیكی بی همتا است بلكه از نظر زیبایی خیره كننده بوده و از نظر اهمیت برای تنوع زیستی، كانون های حیاتی تلقی می شوند.
این جنگل ها نه تنها در سطح ملی حائز اهمیت اند، بلكه دارای دو عنوان جهانی ذخیره گاه زیست كره و تالاب بین المللی هستند و با محیط زیست پویا و سازو كارهای پیچیده،پرندگان نادر، آبزیان غیر متعارف كاركرد های مختلف و ارزش ها و زیبایی های سحر انگیز خود پدیده های شگفت انگیزی هستند كه برای طیف گسترده ای از مردم جذابیت های خاصی به همراه دارد.
جنگل های حرا كانون دیدنی های غیرمتعارف و حیرت آور است، دیدن ماهی خزنده، پرندگان نادری همچون اگرت بزرگ، گیلانشاه خالدار و حواصیل هندی در كنار عقاب ماهیگیر و نوك قاشقی، پلیكان ها و فلامینگو ها همیشه امكانپذیر نیست اما جنگل های همیشه بهار دریایی حرا همه این دیدنی ها را یكجا به بازدید كنندگان خود سخاوتمندانه عرضه می كنند.
بی دلیل نیست كه امروزه مناطق حفاظت شده ساحلی دریایی با وجود درك دیرهنگام اهمیت آنها به گل سر سبد و نماد برنامه های حفاظت دریایی تبدیل شده اند زیرا این مناطق با عرضه ارزش های بی شمار خود در پرتو حفاظت اصولی در گستره هایی نه چندان بزرگ و فراهم آوری امكانات دسترسی مناسب، مردم را با پدیده هایی آشنا می كنند كه در گذشته برای همگان دست نیافتنی بود.
همه ساله گردشگران زیادی از كشورهای خارجی و از داخل كشور برای دیدن این جنگل ها به استان هرمز گان سفر می كنند و از نزدیك شاهد طبیعت زیبای این جنگل ها می شوند.
  


برچسب ها: جنگلهای حرا ، حرا ، زیبایی های حرا ،