تبلیغات
گردشگری - کلیسای حضرت مریم

 

شنبه 29 فروردین 1388

کلیسای حضرت مریم

   نوشته شده توسط: فرشید قایمیون    نوع مطلب :آذربایجان غربی ،

کلیسای حضرت مریم در باغ نسبتاً بزرگی در محوطه قدیمی چهار بخش ارومیه قرار دارد. ساختمان کلیسا در ضلع جنوبی باغ قرار گرفته و در جلوی آن چند سنگ قبر بزرگ دیده می‌شود که مربوط به عده‌ای از مسیحیان آشوری اعدام شده در سال 1945 م است. به استناد منابع کلیسایی و با توجه به شیوه معماری، کلیسای حضرت مریم در قرن هفتم م و در اواخر دوره ساسانی ساخته شد و از نظر معماری، شباهت بسیاری به کلیسای مادت‌خنه‌ جمال‌آباد و کلیسای ننه‌ مریم دارد.
ساختمان کلیسا دارای طرح مستطیل شکل است، اما وجود یک اتاق در سمت راست ورودی و اتاق تعمید در صحن ضلع جنوبی آن، حالت یک‌نواخت آن را از بین برده است. ترکیب کلیسا بسیار ساده و در عین حال متناسب است. حالت اتاق‌ها و گنبد با وجود ارتفاع بسیار کم، بسیار جالب به نظر می‌رسد. تالار اصلی با سه گنبد کم خیز و قوس‌های جناقی و جرزهای قطور، تالار بیت‌الشتاء مسجد جامع اصفهان را تداعی می‌کند. در انتهای تالار محراب کلیسا قرار دارد و ورودی آن از داخل یک طاق‌نما صورت می‌گیرد. اتاق‌های تعمید نیز در ضلع جنوبی محراب تعبیه شده‌اند. در انتهای تالار، بقایای کف کلیسا که با تخته سنگ‌های صاف و نازک فرش شده‌اند، هنوز هم به چشم می‌خورد.
نمای داخلی ساده و جبهه خارجی نیز تا سال 1360 ش ساده و بدون هر نوع تزیین بود. در آن سال به منظور جلوگیری از فرسایش دیوارهای جانبی، نمای آن را با آجرهای سفالی پوشاندند. برج ناقوس کلیسا به تبعیت از شکل برخی کلیساهای مشابه به سردر ورودی متصل است.

                         
                               


برچسب ها: کلیسا ، کلیسای حضرت مریم ،